Wcielenie – wystawa

Wernisaż wystawy WCIELENIE odbył się w ramach Mikro Festiwalu Świadomości Kobiecej w Galerii NAGA w Sosnowcu. Tematem wystawy organizowanej z okazji Dnia Kobiet jest świadomość ciała, postrzegana z perspektywy kobiecej. W wystawie wzięło udział 15 artystek z różnych regionów Polski, które opowiedziały historie w pozornie przyziemnym temacie posiadania ciała.
Zapraszamy was na intymny, wizualny spacer pośród tych, które chętnie podzielą się przemyśleniami o tym co cieszy, boli, frustruje współczesne kobiety.

Zachęcamy rodziców i opiekunów do zapoznania się z treścią wystawy, gdyż treści mogą być uznawane za nieodpowiednie dla dzieci.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Sandra Bąk, obiekt
Sandra Bąk, obiekt

Sandra Bąk – #pogranicze sztuk wizualnych #sztuka ciała #rysunek #performance #video #instalacja #interdyscyplinarność #transgraniczność #performatywność. Tym razem doświadczamy z nią faktury poszycia, tajemniczej ściółki i połamanych łodyg.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Martyna Borowiecka_What strange feminine secrets did they share in that last gay fateful hour
Martyna Borowiecka, What strange feminine secrets did they share in that last gay fateful hour, olej na płótnie, 2018

Martyna Borowiecka – ‘89 – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, z doktoratem. Czynna na tak wielu płaszczyznach aktywności artystycznej, że trzeba by okropnie przedłużać wyliczenia. Samoświadoma malarka, nie ignoruje tradycji, a stawia jej czoła. Pracuje w realnym i wyobrażonym, jej malowanie jest procesem odbywającym się w czasie.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Iwona Demko, Z waginy przyszedłeś, rzeźba
Iwona Demko, Z waginy przyszedłeś, rzeźba/instalacja, 2020

Iwona Demko – ‘74 – artystka waginistka, rzeźbiarka, misjonarka artystyczna, artywistka, różowa owca macierzystej ASP (Kraków), doktora habilitowana sztuki, kuratorka i badaczka herstorii, wprawiona tej w materii dzięki ogromnej ilości projektów (trzycyfrowe liczby!). Konsekwentnie dąży do tego, aby odcienie różu obecne były w świecie sztuki w proporcjach, na jakie bezsprzecznie zasługują. Pracę Iwony Demko “Z waginy przyszedłeś prezentuje aktorka Teatru Zagłębia Joanna Połeć” Teatr Zagłębia w Sosnowcu.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Ksenia Gryckiewicz, Gimnastyczka
Ksenia Gryckiewicz, Gimnastyczka, akwarela

Ksenia Gryckiewicz – ‘89 – Grodno, Białoruś. Absolwentka krakowskich i grodzieńskich szkół artystycznych. Wystawiana i nagradzana, czynna jako wykładowczyni, uczestniczka międzynarodowych projektów. Na wystawie znalazły się jej pełne empatii akwarele z cyklu poświęconego gimnastyczkom.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Kat Hanula, kolaż
Kat Hanula, kolaż

Kat Hanula – Sensitive artist. Messenger of Love • COLLAGE • VIDEO ART • QI GONG • YOGA • DANCE the art of moving hands. Twórczyni o miękkim geście, czuła na zmienne oświetlenie i barwę, nawet w czerni i bieli.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Wioletta Jania, tkanina
Wioletta Jania, tkanina

Wioletta Jania – ‘95 – Studentka Pracowni Interdyscyplinarnej, prowadzonej przez Bogusława Bachorczyka na krakowskiej ASP. Na Wydziale Malarstwa rozwija się w kierunku scenografii. Drąży twórczo w temacie kobiecości.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Katarzyna Kukula, malarstwo
Katarzyna Kukula, malarstwo

Katarzyna Kuki Kukuła – ‘87 – Kolonia Cieśle, Katowice, potem malarstwo w Krakowie, teraz Częstochowa, wystawy w Polsce i zagranicą, nagrody i wyróżnienia. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną i animacją, jest również (wraz z Jagodą Woźny) kuratorką WCIELENIA, gdzie jej prace prowadzą nas na dziki nocny spacer.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Maja Krysiak, Australia
Maja Krysiak, Australia

Maja Krysiak – artystka wizualna, zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ceramiką. Tworzy obiekty i ilustruje teksty. Absolwentka i doktorantka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Interesuje się groteską i tworzy prace o cechach onirycznych.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec -Natalia Majka, Pokolenia I, olej na płótnie
Natalia Majka, Pokolenia I, olej na płótnie

Natalia Majka – ‘95 – zagłębiańsko-katowickie rejony / Wydział Malarstwa ASP w Katowicach. Spiritual stuff and daily things – emocjonalność, relacje międzyludzkie, człowiek w świecie, jego rola i miejsce. Obserwuje siebie i nie tylko.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Maria Michoń, Poprawianie majtek
Maria Michoń, Poprawianie majtek, olej na płótnie

Maria Hulist (aka Maria Michoń) – ‘89 – multiartystka z Częstochowy. Posiada udokumentowane wykształcenie malarskie i muzyczne. Potencjalnie mogłaby zagrać coś na skrzypcach, ale tym razem poznajemy ją jako badaczkę gestów codziennego użytku: obgryzania paznokci i dłubania w nosie. Szczerze i bez oporów dokumentuje je na płótnie.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Aleksandra Młynarczyk-Gemza, Obraz
Aleksandra Młynarczyk-Gemza, Volver, olej na płótnie, 2020

Aleksandra Młynarczyk-Gemza – ‘88 – związana z krakowskim środowiskiem artystów i aktywistów, uczestniczka licznych wystaw zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, fotografią i działaniami z pogranicza sztuk, sztuką ciała. Bada kobiecość, jest jednym ze swoich mediów.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Malgosia Rozenau, Khumbhaka 2
Malgosia Rozenau, Khumbhaka 2, kolaż

Małgorzata Rozenau – malarka, projektantka graficzna, autorka murali, z doktoratem o antykonsumpcji, reklamie i sztuce. Wykłada na katowickiej ASP, tworzy, wystawia, realizuje i uczestniczy w projektach. Edukuje o przyrodzie i działa w przestrzeni miejskiej. W najnowszych pracach eksploruje wątek oddechu jako narzędzia samopoznania.

Tyśka Samborka, wideo

Tyśka Samborska – ‘89 – absolwentka wydziału intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji, uczestniczka międzynarodowych festiwali sztuki performance, projektów artystycznych i rezydencji w krajach Europy i Azji, stypendystka. Praktykuje performance i zazwyczaj się w tym nie oszczędza. Jej artystyczną supermocą jest temperatura ciała.

Elżbieta Suchecka, Roots, fotografia
Elżbieta Suchecka, Roots, fotografia

Elżbieta Suchecka/Jupiteria – spaceruje po krakowskich światach, w głowach mieszkańców, przechodniów, artystów i przyjaciół. Opowiada, dialoguje, zbliża się, wydobywa esencje. Jej sztuka jest do patrzenia, podróży i tańca z przestrzenią, światłem, tym co rzeczywiste i tym co wyobrażone, senne i łagodne, mocne, intensywne, pełne cieni i niewiadomych. Kolory i kontrasty, lęki, barwy, istnienia – czego tam nie ma!

Śomi, spacer dźwiękowy

śomi / Dominika Śniegocka / Śominika Dniegocka – neosurrealistka, pisze, rysuje, performuje, zajmuje ją śnienie. Na wernisażu wystawy poprowadziła spacer dźwiękowy. Studiowała animację społeczno-kulturalną, performatykę przedstawień. Stypendystka Grażyny Kulczyk (Alternatywna Akademia Tańca 2018, Art Station Foundation). Kojarzcie ją z legendarnym Kraków Art House, domkiem na Kasprowicza (Polish Naives) i wytwórnią muzyczną Nawia. Wraz z Adamem Kovalcsikiem tworzy kolektyw poetycko-dźwiękowy Pisces (więcej w Stonerze!)

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Agata Szymanek, kolaż
Agata Szymanek, kolaż

Agata Szymanek – ‘90 – artystka wizualna, twórczyni kolaży i obrazów z tytułem doktora. Wierzy w pobudzanie świadomości społecznej, odczuwanie i rozumienie natury. Opowiada o złożoności i problemach, jakie niesie zasiedlenie Ziemi człowiekiem.

Stoner Polski, Wcielenie, Galeria Naga, Sosnowiec - Jagoda Woźny, Panny z Avingnon wg Picassa
Jagoda Woźny, Panny z Avingnon wg Picassa, olej na płótnie

Jagoda Woźny – ’87 – malarka, wizjonerka, organizatorka. Założycielka Naga Art Gallery na Wspólnej w Sosnowcu – umie w sztamę, konsoliduje środowisko twórczych kobiet, promując, wystawiając, uczestnicząc w życiu artystycznym. Zaciera różnice między abstrakcją i figuracją.


Opracowanie biogramów: Agata Jabłońska, Paulina Żebrowska.