Wernisaż wystawy WCIELENIE odbył się w ramach Mikro Festiwalu Świadomości Kobiecej w Galerii NAGA w Sosnowcu. Tematem wystawy organizowanej z okazji Dnia Kobiet jest świadomość ciała, postrzegana z perspektywy kobiecej. W wystawie wzięło udział 15 artystek z r óżnych regionów Polski, które opowiedziały historie w pozornie przyziemnym temacie posiadania ciała.
Zapraszamy was na intymny, wizualny spacer pośród tych, które chętnie podzielą się przemyśleniami o tym co cieszy, boli, frustruje współczesne kobiety.
Zachęcamy rodziców i opiekunów do zapoznania się z treścią wystawy, gdyż treści mogą być uznawane za nieodpowiednie dla dzieci.
Sandra Bąk – #pogranicze sztuk wizualnych #sztuka ciała #rysunek #performance #video #instalacja #interdyscyplinarność #transgraniczność #performatywność. Tym razem doświadczamy z nią faktury poszycia, tajemniczej ściółki i połamanych łodyg.
Martyna Borowiecka – ‘89 – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, z doktoratem. Czynna na tak wielu płaszczyznach aktywności artystycznej, że trzeba by okropnie przedłużać wyliczenia. Samoświadoma malarka, nie ignoruje tradycji, a stawia jej czoła. Pracuje w realnym i wyobrażonym, jej malowanie jest procesem odbywającym się w czasie.
Iwona Demko – ‘74 – artystka waginistka, rzeźbiarka, misjonarka artystyczna, artywistka, różowa owca macierzystej ASP (Kraków), doktora habilitowana sztuki, kuratorka i badaczka herstorii, wprawiona tej w materii dzięki ogromnej ilości projektów (trzycyfrowe liczby!). Konsekwentnie dąży do tego, aby odcienie różu obecne były w świecie sztuki w proporcjach, na jakie bezsprzecznie zasługują. Pracę Iwony Demko “Z waginy przyszedłeś prezentuje aktorka Teatru Zagłębia Joanna Połeć” Teatr Zagłębia w Sosnowcu.
Ksenia Gryckiewicz – ‘89 – Grodno, Białoruś. Absolwentka krakowskich i grodzieńskich szkół artystycznych. Wystawiana i nagradzana, czynna jako wykładowczyni, uczestniczka międzynarodowych projektów. Na wystawie znalazły się jej pełne empatii akwarele z cyklu poświęconego gimnastyczkom.
Kat Hanula – Sensitive artist. Messenger of Love • COLLAGE • VIDEO ART • QI GONG • YOGA • DANCE the art of moving hands. Twórczyni o miękkim geście, czuła na zmienne oświetlenie i barwę, nawet w czerni i bieli.
Wioletta Jania – ‘95 – Studentka Pracowni Interdyscyplinarnej, prowadzonej przez Bogusława Bachorczyka na krakowskiej ASP. Na Wydziale Malarstwa rozwija się w kierunku scenografii. Drąży twórczo w temacie kobiecości.
Katarzyna Kuki Kukuła – ‘87 – Kolonia Cieśle, Katowice, potem malarstwo w Krakowie, teraz Częstochowa, wystawy w Polsce i zagranicą, nagrody i wyróżnienia. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną i animacją, jest również (wraz z Jagodą Woźny) kuratorką WCIELENIA, gdzie jej prace prowadzą nas na dziki nocny spacer.
Maja Krysiak – artystka wizualna, zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ceramiką. Tworzy obiekty i ilustruje teksty. Absolwentka i doktorantka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Interesuje się groteską i tworzy prace o cechach onirycznych.
Natalia Majka – ‘95 – zagłębiańsko-katowickie rejony / Wydział Malarstwa ASP w Katowicach. Spiritual stuff and daily things – emocjonalność, relacje międzyludzkie, człowiek w świecie, jego rola i miejsce. Obserwuje siebie i nie tylko.
Maria Hulist (aka Maria Michoń) – ‘89 – multiartystka z Częstochowy. Posiada udokumentowane wykształcenie malarskie i muzyczne. Potencjalnie mogłaby zagrać coś na skrzypcach, ale tym razem poznajemy ją jako badaczkę gestów codziennego użytku: obgryzania paznokci i dłubania w nosie. Szczerze i bez oporów dokumentuje je na płótnie.
Aleksandra Młynarczyk-Gemza – ‘88 – związana z krakowskim środowiskiem artystów i aktywistów, uczestniczka licznych wystaw zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, fotografią i działaniami z pogranicza sztuk, sztuką ciała. Bada kobiecość, jest jednym ze swoich mediów.
Małgorzata Rozenau – malarka, projektantka graficzna, autorka murali, z doktoratem o antykonsumpcji, reklamie i sztuce. Wykłada na katowickiej ASP, tworzy, wystawia, realizuje i uczestniczy w projektach. Edukuje o przyrodzie i działa w przestrzeni miejskiej. W najnowszych pracach eksploruje wątek oddechu jako narzędzia samopoznania.
Tyśka Samborska – ‘89 – absolwentka wydziału intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji, uczestniczka międzynarodowych festiwali sztuki performance, projektów artystycznych i rezydencji w krajach Europy i Azji, stypendystka. Praktykuje performance i zazwyczaj się w tym nie oszczędza. Jej artystyczną supermocą jest temperatura ciała.
Elżbieta Suchecka/Jupiteria – spaceruje po krakowskich światach, w głowach mieszkańców, przechodniów, artystów i przyjaciół. Opowiada, dialoguje, zbliża się, wydobywa esencje. Jej sztuka jest do patrzenia, podróży i tańca z przestrzenią, światłem, tym co rzeczywiste i tym co wyobrażone, senne i łagodne, mocne, intensywne, pełne cieni i niewiadomych. Kolory i kontrasty, lęki, barwy, istnienia – czego tam nie ma!
śomi / Dominika Śniegocka / Śominika Dniegocka – neosurrealistka, pisze, rysuje, performuje, zajmuje ją śnienie. Na wernisażu wystawy poprowadziła spacer dźwiękowy. Studiowała animację społeczno-kulturalną, performatykę przedstawień. Stypendystka Grażyny Kulczyk (Alternatywna Akademia Tańca 2018, Art Station Foundation). Kojarzcie ją z legendarnym Kraków Art House, domkiem na Kasprowicza (Polish Naives) i wytwórnią muzyczną Nawia. Wraz z Adamem Kovalcsikiem tworzy kolektyw poetycko-dźwiękowy Pisces (więcej w Stonerze!)
Agata Szymanek – ‘90 – artystka wizualna, twórczyni kolaży i obrazów z tytułem doktora. Wierzy w pobudzanie świadomości spo łecznej, odczuwanie i rozumienie natury. Opowiada o złożoności i problemach, jakie niesie zasiedlenie Ziemi człowiekiem.
Jagoda Woźny – ’87 – malarka, wizjonerka, organizatorka. Założycielka Naga Art Gallery na Wspólnej w Sosnowcu – umie w sztamę, konsoliduje środowisko twórczych kobiet, promując, wystawiając, uczestnicząc w życiu artystycznym. Zaciera różnice między abstrakcją i figuracją.
Opracowanie biogramów: Agata Jabłońska, Paulina Żebrowska.