Taxidermy

Aleksandra Walczak | Opublikowano w: #5, wizualia

Aleksandra Walczak
– urodzona w 1992 r. w Gdańsku w województwie pomorskim. Już w szkole średniej łączyła swoje zainteresowania ze sztuką, by w roku 2011 wyjechać do Poznania i podjąć studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W trakcie studiów była przekonana, że połączenie świata zwierząt i symboli ze sztuką jest formą dialogu z otaczającym nas światem. Dowodzą tego starsze oraz nowsze prace, od rysunku, malarstwa i rzeźby do inscenizowanych fotografii. Wszystkie te media łączy ze sobą rola zwierzęcia we współczesnym świecie tworząc spójną całość.
Wzięła udział w kilku wystawach zbiorowych, między innymi:

  • „DRAW&GO” w galerii MONA w Poznaniu w 2014r
  • „Uwagi o sztuce” w galerii Profil CK Zamek w Poznaniu w 2015r
  • „Rafał Boettner-Łubowski i Pracownia Otwartych Interpretacji Sztuki” w galerii Wozownia w Toruniu w 2015r
  • „INTER-Przestrzenie„ w Galerii u Jezuitów w Poznaniu w 2017r.

W roku 2018 zaczęła tworzyć prace w technice taxidermy, pod nazwą AlexTaxidermy. Za pomocą skór zwierząt jako medium, które giną w przemyśle mięsnym, z powodu chorób, czy w wypadkach, wyraża swój sprzeciw przeciwko ich uprzedmiotowianiu, nadając im drugie życie. Każda rzeźba ma swój indywidualny charakter i opowiada swoją historię, która zazwyczaj pochodzi ze snów artystki połączonymi z legendami o rogatych zajęczakach, jak jackalope albo wolpertinger.
Jej dioramy dotykają problematyki uczuć i relacji, są zwierciadłem zachowań ludzkich, ich lęku przed sobą i otoczeniem, trafną krytyką współczesnej cywilizacji i jej zaburzonego ekosystemu.

fanpage
sklep