Faza Bieżąca – Grzegorz „Zorza” Kaczanicki – Recenzja krytyczna książki „Spis treści” podług wszelkich prawideł pisana

Ib.IZ.ZOZO.

Wstaję i przeciągam się krzepko totalnie metafizycznie jedna dłoń ląduje w zenicie druga w nadirze zjadam cząstki idę gdzieś po ludową historię polski wczoraj to było zejście do skrzynki po aaa!… zatem jest to ciąg dni podobnych w pogoni za podobnymi częściami jednak między tym wszystkim w końcu a jednocześnie zwiastując początek i środek zawsze jest spis treści który istnieje jakby wielka bania jakby odbyt czasu którego nie ma bo spalasz go w całości gdyż piecem jest ten mały kawałek papieru który niemal niepostrzeżenie ujmujesz w palce między tak a kartą a nie trzeba a dowidzenia które też płoną w niedostrzegalnym codziennym tańcu dźwięków którym też jest ta mała książeczka a Kaczanicki wodzi ten rej idzie na czele korowodu który wypluwa z siebie frazy wątłe i krzepkie autoteliczne katalogi tez fragmenty dialogów które istnieją tylko przy oknie w kącie pokoju a Kaczanicki cały jak nietrudno się domyślić jest początkiem środkiem i końcem korowodu początkiem środkiem i końcem świata który powstał z ziemi ognia wody powietrza i piątego żywiołu którego jeszcze jako ludzkość nie poznaliśmy a ty czytelniku w akcie lektury tracisz siebie i lekko dwoma palcami przytrzymujesz skrawek koszuli ostatniej osoby tego korowodu podziwiasz rozstawione stoły pełne jadła i napitku słyszysz Rihannę która leci tylko z głośników a którą Kaczanicki widział na własne oczy rozmawiał z nią skradł jej pocałunek a potem wyszedł jakby to była wizyta na stacji benzynowej gdzie Carnap Quine i pewien Grzegorz kupują paliwo marzymy o tym żeby to się wreszcie skończyło ale mimowolnie kontynuujemy korowód w podgrupach wychodząc z dusznej sali w gwiaździstą czy pochmurną noc każdy w absolutnie swoją stronę w strumień albo w czyjś samochód przenikając osobę obok albo na drugą stronę lustra dopisując własne spisy treści.

Piotr Janicki i Adam Kaczanowski, Spis treści (Wydawnictwo Warstwy 2020)

Ilustracja: Krzysztof Schodowski


Przemysław Suchanecki (ur. 1992) – poeta, autor książki poetyckiej “Wtracenie” (2019), organizator wydarzeń literackich z ramienia Krakowskiej Szkoły Poezji. Publikował m.in. w „Wizjach”, 8. Arkuszu „Odry” i „Małym Formacie”. Laureat projektu „Połów” w roku 2017. Mieszka w Krakowie.

Krzysztof Schodowski – ur. 1983 r. Rysuje i pisze. Autor książki poetyckiej Milion depesz stąd (WBPiCAK, 2020). Mieszka w Warszawie.