image1

Will Barrow

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

image2

Sue Shei

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

image3

Valentino Morose

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

image1

Will Barrow

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

„Zmierzch. Niedokończona przeróbka” to insajderski program napisany w języku Action! na 8 bitowym komputerze Atari. Jest to bardzo długi (chociaż niedokończony) kawałek. Traktowany może być jako rodzaj literatury ambientowej. Pomysł, kod, muzyka, grafika są niedokończone, albo nie powstały w ogóle.

Dlaczego „Zmierzch”?

To mod nieskończonej gry „Zmierzch” zaprojektowanej na Atari przez firmę LK Avalon z 1991 roku. Gra ta stała się znana w społeczności użytkowników Atari właśnie z tego powodu, że nigdy nie powstała.

Co to jest mod?

Mody to modyfikacje gier, pisane często przez fanów, którzy wprowadzają do gry różnego rodzaju przeróbki. W przypadku „Zmierzchu” pozostało jedynie opowiadanie zapowiadające grę opublikowane w „Tajemnicach Atari”. Zmiany wprowadzane są w tym tekście.

Co to jest demoscena?

Program został napisany w ramach demosceny komputera Atari. Demoscena to społeczność komputerowych ekspertów i geeków, którzy próbują pokazać możliwości komputera. 8 bitowe Atari to jedna z platform z pierwszej generacji komputerów osobistych (obok m.in. Commodore, ZX Spectrum), wokół której zgromadziła się społeczność użytkowników i fanów (społeczność ta istnieje w Polsce od lat 80. i gromadzi kilka tysięcy osób). Atari traktowane jest jako bardzo lokalna i udomowiona platforma. Polska uchodzi za imperium Atari, np. w Gdańsku organizowane jest największe na świecie party gromadzące użytkowników komputera. Czas świetności komputera Atari 8 bitowego to dekada lat 80., jednakże także współcześnie powstaje wiele nowych prac na ten komputer.

Dlaczego katedra i bazar?

„Zmierzch. Niedokończona przeróbka” przez niegotowość i nieskończoność podejmuje temat bazarowego programowania na demoscenie, różnego od programowania w obrębie korporacji, skończonego i dopieszczonego, będącego jak katedra. Autorzy moda odwołują się do słynnych metafor Erica Raymonda (katedra i bazar) określających strategie programowania.

Jak powstał mod?

Mod „Zmierzch. Niedokończona przeróbka” został w całości zaprogramowany podczas dwóch nocy w ramach party Silly Venture 2k18 w Gdańsku i wystawiony w ramach konkursu podczas tej imprezy jako wild demo.

Autorzy

TDC – niedokończony kod
KAZ – nie dojechał na party, nie dokończył grafiki, nie została ona zamieszczona w demie
Piotr Marecki – niedokończony txt & pomysł
Jurgi – niedokończona muzyka

TDC - fan Atari aktywny od lat 90. Redaktor serwisu Atarionline.pl. Programista i twórca gier. Koduje w języku Action!. Jest jednym z niewielu obecnie aktywnych użytkowników tego języka. Z entuzjazmem popularyzuje wiedzę o Atari oraz historii gier i demosceny.

Więcej http://atariki.krap.pl/index.php/Tdc

KAZ - specjalista od zarządzania innowacjami i kreatywnością, a także działami badawczo-rozwojowymi w przemyśle, pracujący przez wiele lat dla irlandzkich i amerykańskich korporacji medycznych. Hobbystycznie zajmuje się 8-bitowymi komputerami Atari, w tym technologiczną i kulturową stroną zjawiska retrokomputerów, założył w 2004 roku portal AtariOnline.pl, jeden z największych i opiniotwórczych na świecie w swojej dziedzinie. Autor i współautor kilkudziesięciu gier i innych programów na komputery Atari, twórca grafik pixel-artu, autor okładek czasopism atarowskich i setek artykułów związanych z Atari, prowadzi wykłady i warsztaty o tematyce retrokomputerowej.

Piotr Marecki – fan Atari, współautor książki „Robbo. Solucja” (2018) wygenerowanej na komputerze Atari. Prowadzi UBU lab na UJ http://ubulab.edu.pl/

Jurgi (zm. 31 lipca 2011) - największy poeta wśród atarowych scenowców i prawdopodobnie największy scenowiec wśród poetów. W 2018 roku ukazała się kolekcja jego muzyczek na Atari:

http://atarionline.pl/v01/index.php?start_from=20&ucat=1&archive=&subaction=showfull&id=1532204710&ct=nowinki.

Więcej http://atariki.krap.pl/index.php/Jurgi